Vishay/Dale RWR84S3R65FPB12
RWR84S3R65FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3R65FPB12
Brief Description
RES 3.65 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3R65FPB12.pdf
Availability of RWR84S3R65FPB12
QUANTITY
RWR84S3R65FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3R65FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S3R65FPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3R65FPB12
Related LinksRWR84S3, RWR84S3R65FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3R65FPB12 Details Description
Related parts for RWR84S3R65FPB12
JUMPER-H2728TR/C2065V/H2728TR 5" datasheet.pdf
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-6 datasheet.pdf
COVER TERMINAL BLCK 2CIRC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -38DB datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 155MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 46A I2PAKFP datasheet.pdf