Vishay/Dale RWR84S3R65FRS73
RWR84S3R65FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3R65FRS73
Brief Description
RES 3.65 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3R65FRS73.pdf
Availability of RWR84S3R65FRS73
QUANTITY
RWR84S3R65FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3R65FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S3R65FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3R65FRS73
Related LinksRWR84S3, RWR84S3R65FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3R65FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S3R65FRS73
IC CMOS DRVR W/BOOST 1.5A 8-CDIP datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 1PHASE 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
RELAY BLOCK 10AMP OUT BASE NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 191 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR 10 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf