Vishay/Dale RWR84S4R02FRS73
RWR84S4R02FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4R02FRS73
Brief Description
RES 4.02 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4R02FRS73.pdf
Availability of RWR84S4R02FRS73
QUANTITY
RWR84S4R02FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4R02FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S4R02FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4R02FRS73
Related LinksRWR84S4, RWR84S4R02FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4R02FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S4R02FRS73
CONN HDR BRKWAY 24POS DUAL 15AU datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 13POS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 195MA 2.11 OHM TH datasheet.pdf
IC DELAY LINE 60NS 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MICRO 25 M 24" YEL datasheet.pdf