Vishay/Dale RWR84S4R53DRBSL
RWR84S4R53DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4R53DRBSL
Brief Description
RES 4.53 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4R53DRBSL.pdf
Availability of RWR84S4R53DRBSL
QUANTITY
RWR84S4R53DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4R53DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S4R53DRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.53
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4R53DRBSL
Related LinksRWR84S4, RWR84S4R53DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4R53DRBSL Details Description
Related parts for RWR84S4R53DRBSL
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 4/5POS T/H AU datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf