Vishay/Dale RWR84S5110FSB12
RWR84S5110FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S5110FSB12
Brief Description
RES 511 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S5110FSB12.pdf
Availability of RWR84S5110FSB12
QUANTITY
RWR84S5110FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S5110FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S5110FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S5110FSB12
Related LinksRWR84S5, RWR84S5110FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S5110FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S5110FSB12
RES 75 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SMART CARD READER 1/PM 48-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 27K OHM 9SIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RF CABLE ASSY datasheet.pdf
MICRO 31C S 6" RBW FLOAT datasheet.pdf