Vishay/Dale RWR84S51R1FRRSL
RWR84S51R1FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S51R1FRRSL
Brief Description
RES 51.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S51R1FRRSL.pdf
Availability of RWR84S51R1FRRSL
QUANTITY
RWR84S51R1FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S51R1FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S51R1FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S51R1FRRSL
Related LinksRWR84S5, RWR84S51R1FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S51R1FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S51R1FRRSL
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM RECESSED GRN datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf