Vishay/Dale RWR84S6491FRS73
RWR84S6491FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S6491FRS73
Brief Description
RES 6.49K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S6491FRS73.pdf
Availability of RWR84S6491FRS73
QUANTITY
RWR84S6491FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S6491FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S6491FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S6491FRS73
Related LinksRWR84S6, RWR84S6491FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S6491FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S6491FRS73
BATTERY NICAD AA SIZE H TYPE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC CLK MULT 8KHZ-644.53MHZ 36QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 4A TSMT8 datasheet.pdf
CONN FPC 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf