Vishay/Dale RWR84S7501FSS73
RWR84S7501FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S7501FSS73
Brief Description
RES 7.5K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S7501FSS73.pdf
Availability of RWR84S7501FSS73
QUANTITY
RWR84S7501FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S7501FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S7501FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S7501FSS73
Related LinksRWR84S7, RWR84S7501FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S7501FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S7501FSS73
CONN HEADER 6POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf