Vishay/Dale RWR84S8R87FSB12
RWR84S8R87FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S8R87FSB12
Brief Description
RES 8.87 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S8R87FSB12.pdf
Availability of RWR84S8R87FSB12
QUANTITY
RWR84S8R87FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S8R87FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S8R87FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.87
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S8R87FSB12
Related LinksRWR84S8, RWR84S8R87FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S8R87FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S8R87FSB12
IDC CABLE - CKR34S/AE34G/CCE34S datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC LP 32-VQFN datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 84POS TIN datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf