Vishay/Dale RWR89N1R24FRRSL
RWR89N1R24FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1R24FRRSL
Brief Description
RES 1.24 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1R24FRRSL.pdf
Availability of RWR89N1R24FRRSL
QUANTITY
RWR89N1R24FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1R24FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N1R24FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1R24FRRSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N1R24FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1R24FRRSL Details Description
Related parts for RWR89N1R24FRRSL
CONN RECEPT RANG 128POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC A/D CONV 24BIT MICRPWR 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 87MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf