Vishay/Dale RWR89N1R80FRBSL
RWR89N1R80FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1R80FRBSL
Brief Description
RES 1.8 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1R80FRBSL.pdf
Availability of RWR89N1R80FRBSL
QUANTITY
RWR89N1R80FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1R80FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N1R80FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1R80FRBSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N1R80FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1R80FRBSL Details Description
Related parts for RWR89N1R80FRBSL
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN SPLICE 12-15.5AWG THRU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 6.4X457.2MM RECT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf