Vishay/Dale RWR89N1R87BSB12
RWR89N1R87BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1R87BSB12
Brief Description
RES 1.87 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1R87BSB12.pdf
Availability of RWR89N1R87BSB12
QUANTITY
RWR89N1R87BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1R87BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N1R87BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1R87BSB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N1R87BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1R87BSB12 Details Description
Related parts for RWR89N1R87BSB12
MOSFET N-CH 60V 1.1A TO92-3 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 24V datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 16POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
UNIV POWER CAP HSG 4P P/MOUNT datasheet.pdf
TOOL CRIMPER 28-32AWG 1.25MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 160A D2PAK-7 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf