Vishay/Dale RWR89N20R3BSB12
RWR89N20R3BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N20R3BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N20R3BSB12.pdf
Availability of RWR89N20R3BSB12
QUANTITY
RWR89N20R3BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N20R3BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N20R3BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N20R3BSB12
Related LinksRWR89N2, RWR89N20R3BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N20R3BSB12 Details Description
Related parts for RWR89N20R3BSB12
FILTER LINE 3MH 3A VERTICAL datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MCP9.5 BU-CONTACT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 68 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.7 OHM 1% 8W TO220-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf