Vishay/Dale RWR89N3000FPS73
RWR89N3000FPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N3000FPS73
Brief Description
RES 300 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N3000FPS73.pdf
Availability of RWR89N3000FPS73
QUANTITY
RWR89N3000FPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N3000FPS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N3000FPS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N3000FPS73
Related LinksRWR89N3, RWR89N3000FPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N3000FPS73 Details Description
Related parts for RWR89N3000FPS73
TOOL DIE SET W/OUT HAND CRIMPER datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.56A 31 MOHM SMD datasheet.pdf