Vishay/Dale RWR89N35R7FSS70
RWR89N35R7FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N35R7FSS70
Brief Description
RES 35.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N35R7FSS70.pdf
Availability of RWR89N35R7FSS70
QUANTITY
RWR89N35R7FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N35R7FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N35R7FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N35R7FSS70
Related LinksRWR89N3, RWR89N35R7FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N35R7FSS70 Details Description
Related parts for RWR89N35R7FSS70
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF15G/AF15/AFF15G datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
IC CTRLR SUPER I/O LPC 56VQFN datasheet.pdf
SIDE-VIEW LENS datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 256MBIT 1.875NS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 30MM RADIAL datasheet.pdf