Vishay/Dale RWR89N3R48FSBSL
RWR89N3R48FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N3R48FSBSL
Brief Description
RES 3.48 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N3R48FSBSL.pdf
Availability of RWR89N3R48FSBSL
QUANTITY
RWR89N3R48FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N3R48FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N3R48FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.48
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N3R48FSBSL
Related LinksRWR89N3, RWR89N3R48FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N3R48FSBSL Details Description
Related parts for RWR89N3R48FSBSL
RES SMD 147K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
AC DRIVE,25HP,480V,18.5KW,3PH datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 5-15V 3.33A datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT TH PIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 10% 630VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf