Vishay/Dale RWR89N53R6BRRSL
RWR89N53R6BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N53R6BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 53.6 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N53R6BRRSL.pdf
Availability of RWR89N53R6BRRSL
QUANTITY
RWR89N53R6BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N53R6BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N53R6BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N53R6BRRSL
Related LinksRWR89N5, RWR89N53R6BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N53R6BRRSL Details Description
Related parts for RWR89N53R6BRRSL
IC VIDEO SWITCH 2-IN/1-OUT 16DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
IC COMP PREC W/P-POP LV 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 3.0, Super Speed 9 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
MCON 1.2 - LL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
AM2161SC16932 SH BUSH datasheet.pdf
CAP FILM 1.2 UF 5% 850VDC RAD datasheet.pdf