Vishay/Dale RWR89N5R11FRB12
RWR89N5R11FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N5R11FRB12
Brief Description
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N5R11FRB12.pdf
Availability of RWR89N5R11FRB12
QUANTITY
RWR89N5R11FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N5R11FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N5R11FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N5R11FRB12
Related LinksRWR89N5, RWR89N5R11FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N5R11FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N5R11FRB12
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP FILM 11UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf