Vishay/Dale RWR89N8060FSBSL
RWR89N8060FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N8060FSBSL
Brief Description
RES 806 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N8060FSBSL.pdf
Availability of RWR89N8060FSBSL
QUANTITY
RWR89N8060FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N8060FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N8060FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N8060FSBSL
Related LinksRWR89N8, RWR89N8060FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N8060FSBSL Details Description
Related parts for RWR89N8060FSBSL
RIVET BLIND 0.212" ALUM NATURAL datasheet.pdf
IC CODEC AC'97 6CH 2.3 48-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.42K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf