Vishay/Dale RWR89NR402DSS70
RWR89NR402DSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR402DSS70
Brief Description
RES 0.402 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR402DSS70.pdf
Availability of RWR89NR402DSS70
QUANTITY
RWR89NR402DSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR402DSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89NR402DSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.402
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR402DSS70
Related LinksRWR89NR, RWR89NR402DSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR402DSS70 Details Description
Related parts for RWR89NR402DSS70
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 24POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI GAUGE SMD datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC CLK GEN EMI MODULATOR 8-WDFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf