Vishay/Dale RWR89S1270FRBSL
RWR89S1270FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1270FRBSL
Brief Description
RES 127 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1270FRBSL.pdf
Availability of RWR89S1270FRBSL
QUANTITY
RWR89S1270FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1270FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1270FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1270FRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1270FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1270FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S1270FRBSL
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.2A SOT-363 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LENS/HOLDER POS PINS CREE XP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
M5 1.2MM M8 3P PNP NC datasheet.pdf