Vishay/Dale RWR89S1581FSBSL
RWR89S1581FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1581FSBSL
Brief Description
RES 1.58K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1581FSBSL.pdf
Availability of RWR89S1581FSBSL
QUANTITY
RWR89S1581FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1581FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1581FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1581FSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1581FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1581FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S1581FSBSL
TERMINAL BLOCK 7.50MM 2POS PCB datasheet.pdf
CONN IDC 10POS .100 TIN 24AWG datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7/16" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
GUIDE PIN KIT 2-PAIR FREE STAND datasheet.pdf
RES 133 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V JB 2220 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.6A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 6 POS SMD datasheet.pdf