Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG16BA
D38999/20WG16BA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG16BA
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG16BA.pdf
Availability of D38999/20WG16BA
QUANTITY
D38999/20WG16BA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG16BA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG16BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG16BA
Related LinksD38999/, D38999/20WG16BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG16BA Details Description
Related parts for D38999/20WG16BA
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 720MA 300 MOHM datasheet.pdf
OSC VCXO 49.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
UNTWIST TOOL TWISTED PAIR datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 230OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A FLIPCHIP datasheet.pdf