Vishay/Dale RWR89S16R0BSS73
RWR89S16R0BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S16R0BSS73
Brief Description
RES 16 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S16R0BSS73.pdf
Availability of RWR89S16R0BSS73
QUANTITY
RWR89S16R0BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S16R0BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S16R0BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S16R0BSS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S16R0BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S16R0BSS73 Details Description
Related parts for RWR89S16R0BSS73
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SMT5 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 5.26A 24 MOHM TH datasheet.pdf
IC DRVR DUAL SYNC BUCK 14-SOIC datasheet.pdf
CABLE CONNECTION SF4-AH 500MM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
BCP-508F-18 BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf