Vishay/Dale RWR89S1780FSBSL
RWR89S1780FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1780FSBSL
Brief Description
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1780FSBSL.pdf
Availability of RWR89S1780FSBSL
QUANTITY
RWR89S1780FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1780FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1780FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1780FSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1780FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1780FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S1780FSBSL
IC POT DIGITL 100K 1CH SPI 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV 12V 8SOIC datasheet.pdf
RESISTOR 3600 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 38POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A H2PAK-2 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 10W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf