Vishay/Dale RWR89S1910FRRSL
RWR89S1910FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1910FRRSL
Brief Description
RES 191 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1910FRRSL.pdf
Availability of RWR89S1910FRRSL
QUANTITY
RWR89S1910FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1910FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1910FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1910FRRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1910FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1910FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S1910FRRSL
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A D2PAK datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 16A 400V TO220AB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 88VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 516BGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf