Vishay/Dale RWR89S19R6FSRSL
RWR89S19R6FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S19R6FSRSL
Brief Description
RES 19.6 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S19R6FSRSL.pdf
Availability of RWR89S19R6FSRSL
QUANTITY
RWR89S19R6FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S19R6FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S19R6FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S19R6FSRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S19R6FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S19R6FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S19R6FSRSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS datasheet.pdf
TERM RING NON INS 22-18AWG datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 2A SOT96-1 datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
SGE1510-3-0580A-500MQD-200FQD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf