Vishay/Dale RWR89S1R07FSBSL
RWR89S1R07FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R07FSBSL
Brief Description
RES 1.07 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R07FSBSL.pdf
Availability of RWR89S1R07FSBSL
QUANTITY
RWR89S1R07FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R07FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R07FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.07
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R07FSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R07FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R07FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S1R07FSBSL
IC DAC 10BIT MULTIPLYING 20TSSOP datasheet.pdf
EDGECARD 212POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.94A 30.4 MOHM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD DPDT 36WLP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 15A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf