Vishay/Dale RWR89S1R15FSB12
RWR89S1R15FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R15FSB12
Brief Description
RES 1.15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R15FSB12.pdf
Availability of RWR89S1R15FSB12
QUANTITY
RWR89S1R15FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R15FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R15FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R15FSB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R15FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R15FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S1R15FSB12
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
CLAMPMETER datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 5/32" datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 0.1% 8W TO220-4 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 14POS datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf