Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10E-20-C2-R0
ATS-10E-20-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10E-20-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-10E-20-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10E-20-C2-R0
QUANTITY
ATS-10E-20-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10E-20-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10E-20-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.14°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10E-20-C2-R0
Related LinksATS-10E-, ATS-10E-20-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10E-20-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10E-20-C2-R0
CONN RECEPT 20POS FEMALE SLD PCB datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 315A 1300VAC datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER B/T datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf