Vishay/Dale RWR89S1R96FRBSL
RWR89S1R96FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R96FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.96 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R96FRBSL.pdf
Availability of RWR89S1R96FRBSL
QUANTITY
RWR89S1R96FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R96FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R96FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R96FRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R96FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R96FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S1R96FRBSL
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf