Vishay/Dale RWR89S2101FMB12
RWR89S2101FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2101FMB12
Brief Description
RES 2.1K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2101FMB12.pdf
Availability of RWR89S2101FMB12
QUANTITY
RWR89S2101FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2101FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S2101FMB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2101FMB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S2101FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2101FMB12 Details Description
Related parts for RWR89S2101FMB12
LABEL S LAM VNL VIO 2.00 X 1.50" datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.45A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 860MA 340 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf