Vishay/Dale RWR89S2200FRS70
RWR89S2200FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2200FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2200FRS70.pdf
Availability of RWR89S2200FRS70
QUANTITY
RWR89S2200FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2200FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S2200FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2200FRS70
Related LinksRWR89S2, RWR89S2200FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2200FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S2200FRS70
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD DAC LTC2704-16 datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SOD123 datasheet.pdf
ANT SCANNER 150/450/800MHZ BLACK datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 101MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V SMD datasheet.pdf