Vishay/Dale RWR89S2210BMS73
RWR89S2210BMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2210BMS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 221 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2210BMS73.pdf
Availability of RWR89S2210BMS73
QUANTITY
RWR89S2210BMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2210BMS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S2210BMS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2210BMS73
Related LinksRWR89S2, RWR89S2210BMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2210BMS73 Details Description
Related parts for RWR89S2210BMS73
CONN HEADER MICROSHUNT 2POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 16.89MM datasheet.pdf
RES 11K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf