Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-12-98P(014)
SJT07RT-12-98P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-12-98P(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
SJT07RT-12-98P(014).pdf
Availability of SJT07RT-12-98P(014)
QUANTITY
SJT07RT-12-98P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-12-98P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-12-98P(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-12-98P(014)
Related LinksSJT07RT-1, SJT07RT-12-98P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-12-98P(014) Details Description
Related parts for SJT07RT-12-98P(014)
IGBT 600V 13A 60W D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
2.0 WTB HSG 6CKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 240MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
MICRO 25C P 120" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf