Vishay/Dale RWR89S2320FRRSL
RWR89S2320FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2320FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2320FRRSL.pdf
Availability of RWR89S2320FRRSL
QUANTITY
RWR89S2320FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2320FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2320FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2320FRRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2320FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2320FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S2320FRRSL
IC COUNTER 8BIT SYNC BIN 16DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 10MLF datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FAN BLWR 120.5X37MM 220/240VAC datasheet.pdf
SIGNAL RELAY 2 FORM C 1.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf