Vishay/Dale RWR89S23R7FRS73
RWR89S23R7FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S23R7FRS73
Brief Description
RES 23.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S23R7FRS73.pdf
Availability of RWR89S23R7FRS73
QUANTITY
RWR89S23R7FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S23R7FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S23R7FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S23R7FRS73
Related LinksRWR89S2, RWR89S23R7FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S23R7FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S23R7FRS73
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 5 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 144MA 4.9 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf