Vishay/Dale RWR89S2400BSS70
RWR89S2400BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2400BSS70
Brief Description
RES 240 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2400BSS70.pdf
Availability of RWR89S2400BSS70
QUANTITY
RWR89S2400BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2400BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S2400BSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2400BSS70
Related LinksRWR89S2, RWR89S2400BSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2400BSS70 Details Description
Related parts for RWR89S2400BSS70
JUMPER-H1507TR/A3049L/X 3" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.45A 180 MOHM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 715 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf