Vishay/Dale RWR89S2501BSBSL
RWR89S2501BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2501BSBSL
Brief Description
RES 2.5K OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2501BSBSL.pdf
Availability of RWR89S2501BSBSL
QUANTITY
RWR89S2501BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2501BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2501BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2501BSBSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2501BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2501BSBSL Details Description
Related parts for RWR89S2501BSBSL
BATTERY PK 6.0V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
ADAPTER DEVICE FOR MPLAB-ICE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 10POS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV P90 3838 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V DO35 datasheet.pdf