Vishay/Dale RWR89S2740FRS70
RWR89S2740FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2740FRS70
Brief Description
RES 274 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2740FRS70.pdf
Availability of RWR89S2740FRS70
QUANTITY
RWR89S2740FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2740FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S2740FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2740FRS70
Related LinksRWR89S2, RWR89S2740FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2740FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S2740FRS70
IC REG LDO 2.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM DO204AC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.3A TO277 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X6S 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 9C S 18" WHT FLOAT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf