Vishay/Dale RWR89S2740FRS73
RWR89S2740FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2740FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2740FRS73.pdf
Availability of RWR89S2740FRS73
QUANTITY
RWR89S2740FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2740FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S2740FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2740FRS73
Related LinksRWR89S2, RWR89S2740FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2740FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S2740FRS73
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
CONN STACKER 12POS 0.100" T/H datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 9R 8.25KV datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC LED DRIVER DIMMABLE 32WQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf