Vishay/Dale RWR89S2R74FPRSL
RWR89S2R74FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2R74FPRSL
Brief Description
RES 2.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2R74FPRSL.pdf
Availability of RWR89S2R74FPRSL
QUANTITY
RWR89S2R74FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2R74FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2R74FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2R74FPRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2R74FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2R74FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S2R74FPRSL
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 29.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4.6A 16.5 MOHM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 M40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
HEX NUT 15/32 TL SERIES datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf