Vishay/Dale RWR89S3010FSBSL
RWR89S3010FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3010FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3010FSBSL.pdf
Availability of RWR89S3010FSBSL
QUANTITY
RWR89S3010FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3010FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3010FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3010FSBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3010FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3010FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S3010FSBSL
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE MOUNT JUMPER LOOSE datasheet.pdf
BUZZER 16-28 VDC 75-85DB PNL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 12DFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
270UF 200V 26X68 105C AXI datasheet.pdf