Vishay/Dale RWR89S3011BSBSL
RWR89S3011BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3011BSBSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3011BSBSL.pdf
Availability of RWR89S3011BSBSL
QUANTITY
RWR89S3011BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3011BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3011BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3011BSBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3011BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3011BSBSL Details Description
Related parts for RWR89S3011BSBSL
IC REG LDO 2.1V 0.15A MINI5D datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 68MH 140MA 52.8 OHM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 RA 30POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf