Vishay/Dale RWR89S3161FPS70
RWR89S3161FPS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3161FPS70
Brief Description
RES 3.16K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3161FPS70.pdf
Availability of RWR89S3161FPS70
QUANTITY
RWR89S3161FPS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3161FPS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S3161FPS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3161FPS70
Related LinksRWR89S3, RWR89S3161FPS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3161FPS70 Details Description
Related parts for RWR89S3161FPS70
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 28.98VC DO204AC datasheet.pdf
EVAL BOARD SFP/SFP+ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
MOD AMP DELTA-SIGMA ISO 8DIP GW datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf
FUSE 3POLE M 30A 600V datasheet.pdf