Ohmite WNC330FET
WNC330FET picture photo
Mfg. Part Number
WNC330FET
Brief Description
RES 330 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WNC330FET.pdf
Availability of WNC330FET
QUANTITY
WNC330FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WNC330FET
Internal Part NumberEIS-WNC330FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesWN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WNC330FET
Related LinksWNC3, WNC330FET Datasheet, Ohmite Distributor
WNC330FET Details Description
Related parts for WNC330FET
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
WIREWAY BOX SWIVEL NIPPLE 6X6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
64M SDR SDRAM X16 166MHZ 46NM datasheet.pdf