Vishay/Dale RWR89S3400FSS73
RWR89S3400FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3400FSS73
Brief Description
RES 340 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3400FSS73.pdf
Availability of RWR89S3400FSS73
QUANTITY
RWR89S3400FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3400FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S3400FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3400FSS73
Related LinksRWR89S3, RWR89S3400FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3400FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S3400FSS73
CAP CER 12PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 2.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
SENS FIBER OPTIC M3 40MM TIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 850MA 268 MOHM datasheet.pdf