Vishay/Dale RWR89S3401FRS70
RWR89S3401FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3401FRS70
Brief Description
RES 3.4K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3401FRS70.pdf
Availability of RWR89S3401FRS70
QUANTITY
RWR89S3401FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3401FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S3401FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3401FRS70
Related LinksRWR89S3, RWR89S3401FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3401FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S3401FRS70
CONN DIN RECPT LOCKING PNL MT 3P datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM 425VC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
IC DDR1 256MB 2.5V 166MHZ 60FBGA datasheet.pdf