Vishay/Dale RWR89S3921FSB12
RWR89S3921FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3921FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.92K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3921FSB12.pdf
Availability of RWR89S3921FSB12
QUANTITY
RWR89S3921FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3921FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S3921FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3921FSB12
Related LinksRWR89S3, RWR89S3921FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3921FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S3921FSB12
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 9.5A TO220 datasheet.pdf
HEAT SHRINK POLY W/ADH BLK 1"X6" datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 2.5MA 10UMAX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 49A TO-3PF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 4PHASE BUCK 48-QFN datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MMIC MIXER LO AMP 24-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf