Vishay/Dale RWR89S3R00BRS70
RWR89S3R00BRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3R00BRS70
Brief Description
RES 3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3R00BRS70.pdf
Availability of RWR89S3R00BRS70
QUANTITY
RWR89S3R00BRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3R00BRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S3R00BRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3R00BRS70
Related LinksRWR89S3, RWR89S3R00BRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3R00BRS70 Details Description
Related parts for RWR89S3R00BRS70
FIXED IND 560UH 60MA 22 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 1GB datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf